Çevrimiçi Sınav Kuralları

1. Sınav planlaması kapsamında her oturumda maksimum 30 aday yer alacak adayların sınav süresi boyunca çevrimiçi kameraları açık olacak, herhangi bir gerekçe ile kamera görüntüsü veya ekran paylaşımı kapanan adayların sınavları geçersiz sayılacaktır. 
2. Web tarayıcısında yenile butonu (F5) kullanılmayacaktır.
3. Sınav için aynı anda birden fazla oturum açan adayların sınavı geçersiz sayılacaktır. 
4. Sınav anında tarayıcınızın geri tuşuna basan adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.
5. Sınav esnasında; “Elektrik – İnternet Kesintisi” ve “Web tarayıcı sekmesinin kapatılması” durumları için öğrenciye 1 (Bir) sınav hakkı tanınacaktır. Bu durumlar dışında sınav erişiminde sorun yaşayan öğrencilerin sınav log kayıtları incelenerek itirazları değerlendirilecektir. 
6. Sınav işleminin kullanıcı tarafından bitirilmesi gerekmektedir. Sınav işlemi bitirilmediği durumlarda adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. 
7. Öğrencilerin sınav sorularını veya cevaplarını dağıtması, paylaşması, çoğaltması, yayınlaması vb. durumlar yasaktır. Ekran kaydı aldığı tespit edilen öğrencilerin sınavları geçersiz sayılacaktır. 
8. Web tarayıcının özelliklerini sınav güvenirliğini tehlikeye düşürecek şekilde değiştirmesi halinde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.
9. Sınav verilerini değiştirmek için teşebbüste bulunulduğunun tespit edilmesi durumunda adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.
10. Sınav sırasında adayın kulaklık kullanması kesinlikle yasak olup kulaklık kullandığı tespit edilen adayların sınavı geçersiz sayılacaktır.
11. Adayın sınav başvuru sistemine yüklediği fotoğraf güncel olmalıdır. Sınav günü alınan canlı görüntü ile adayın yüklediği fotoğrafın farklı olması durumunda adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.
12. Aday sınavdan en az 15 dakika önce çevrimiçi kamerasını açacak ve uzaktan eğitim teknik ekibinin istekleri doğrultusunda bulunduğu sınav ortamını gösterecektir. Aynı zamanda sınav esnasında en az 3 kez olmak üzere uzaktan eğitim teknik ekibinin rastgele zamanlarda isteği üzere sınav ortamını gösterecektir. 
13. Aday sınava bulunduğu ortamı gösterebilmesi için 360 derece döndürülebilecek bir kamera ile girmek zorundadır. Sınav esnasında kendisinden ortamı göstermesi istendiği zaman bu işlevi yapamayan adayların sınavı geçersiz sayılacaktır. 
14. Sınav esnasında adayın sınav ortamında adaydan başka birisinin bulunmaması gerekmektedir. Adayın sınavı gerçekleştirdiği ortamda adaydan başka birinin tespiti halinde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. 
15. Sınav süresi boyunca adayın ses mikrofonu açık olacaktır. 
16. Sınav sırasında sınava girmek için kullanılan bilgisayar dışında tablet, PDA, Akıllı cep telefonu vb. cihazları kullandığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılacaktır. 
17. Aday sınav süresi boyunca hangi gerekçeyle olursa olsun sınav için kullandığı bilgisayar başından kalkmayacaktır. Bilgisayar başından kalktığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılacaktır. 
18. Adayın sınav süresi boyunca göz ve dudak hareketleri uzaktan eğitim teknik ekibi tarafından izlenecek ve herhangi bir şekilde kopya teşebbüsü tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.